Kvalitné bicykle

Kvalitné bicykle

posted in: Šport | 1

Je veľa štýlov bicyklov a strašne veľa značiek. Roztrieďme si najprv ale do akých skupín môžeme bicykle zoradiť.
Máme presnejšie desať skupín do ktorých by sme mohli bicykle začleniť.
A to sú:
1.Cestné
2.Horské
3.Horské 29‘‘
4.Krosové
5.Trekingové
6.Mestské/Urban/City
7.BMX
8.Dámske
9.Detské
10.Elektrobicykle

My si ale povieme o najznámejších a najkvalitnejších bicykloch. Veľa skupín tým pádom už nebudeme spomínať.
Budú nás zaújmať predovšetkým Krosové, Horské celkovo všetky (alebo tzv. zjazdové a free ride bicykle) a BMX.
V prvom rade mám pripomienku. Nebudeme/ nedá sa rozlišovať bicykle podľa značky. Lebo každý jeden kvalitný bicykel má niečo do seba. Takže toto budú dá sa povedať moje odporúčania. A značka bicykla nie je tak dôležitá ako značka rámu ktorý drží všetko pohromade. Všetko sa začína aj končí rámom. A ideme si niečo povedať Horských a krosových bicykloch. Tie sú najdoležitejšie.
Horské bicykle
Bicykle určené pre jazdu v teréne, na nespevnenom povrchu. Podrží Vás i v mokru, ale na dlhšie trasy len po cestách sa príliš nehodia. Kvôli silnému plášťu s hrubým vzorom, ktorý je na lesnej ceste nezastupiteľným pomocníkom, by ste sa zbytočne nadreli. V tejto kategórii sa môžete stretnúť s rôznou mierou odpruženia, od prednej vidlice až po odpružený rám, pre ideálne pohltenie terénnych nerovností.

Rám horského bicykla sa volí menší pre ľahšiu manipulovateľnosť v teréne. Priemer kôl je obvykle 26 a rozdeľujú na tri základné typy:

• Horské bicykle s pevným rámom a pevnou vidlicou

• Horské bicykle s pevným rámom a odpruženou vidlicou – tzv. Hardtraily

• Horské bicykle s odpruženým rámom a odpruženou vidlicou – tzv. Fully

Trekové/Crossové bicykle
Najuniverzálnejší bicykel pre cykloturistiku, vytvorené ako kompromis pre jazdu v teréne i na asfalte. Väčšie, dvadsaťosem palcové kolesá, ale pevnejší rám a prevody ako na horskom biku umožňujú jazdu na nespevnenom teréne i po asfalte. V ťažšom teréne už by ale kolesá mohli nebezpečne prešmykovať! Crossové kolesá sa potom od trekových líšia zvlášť tenším plášťom a tým, že u nich nenájdeme blatníky alebo nosiče. V prípade potreby ale nie je problém týmito doplnkami bicykel vystrojiť.

K obom skupinám si môžem dovoliť priradiť rám značky MERIDA, MATTS a UMF HARDY.
Patria medzi najkvalitnejšie a najznámejšie a najtrvácnejšie rámy.

 

Merida rám

MERIDA RÁM

UMF HARDY RAM

UMF HARDY RAM

 

MATT

MATTS/podkapitola rámu MERIDA

Poviete si v čom je asi tak rozdiel čo je na nich dôležité. Ja vám poviem rozdiel medzi MERIDOU ,UMF HARDY a MATTSOM . Už pri prvom pohľade na bicykel si musíte všimnúť pri každom jednom či je to MATTS,EVO,UMF HARDY,MERIDA ,musíte si predovšetkým všimnúť SEDADLO,KORMAN a KOLESÁ. Rám samotný je len vzhľadový výmysel Japoncov. To nás záujmať nemusí aj keď aj v tvare sú rozdielne. Sedadlo na MATTS je dlhé a štíhle zatialčo UMF HARDY má sedadlo krátke a v strednej veľkosti. MERIDA samotná má v prvej časti hneď pod sedadlom tenký rám a pri konci hrubí. Kolesá sú tiež veľmi dôležité. Pozrime sa na MATTS.MATTS je typický cestný bicykel na bežné bicyklovanie, vhodné aj na nejaké tie menšie zjazdy a dlhé trasy .UMF HARDY typický free ride zjazdový bicykel vhodný aj na dirty ride na strmé kopce. Tak isto ako aj samotná MERIDA. Podľa čoho usudzujem? Podľa vláskov na kolesách, hrúbky a obvode kolies.
Povedali sme si skoro všetko o týchto troch najznámejších a najkvalitnejších značkách rámov, bicyklov. A ja ich môžem len odporúčať.

One Response

  1. Super článok !

Leave a Reply