Typy korčúľ

Typy korčúľ

posted in: Šport | 0

Intro

In-line korčuľovanie alebo ak chcete jazda na kolieskových korčuliach, sa stala športovým hitom posledných rokov. Skôr než sa rozhodnete kúpiť kolieskové korčule, je treba si ujasniť niektoré kritéria. Kolieskové korčule sú dokonalým nástrojom k relaxácii a pohybu, či už to v rekreačnej, alebo športovej podobe. Sú vhodné pre celý rad aktivít a je len na Vás, ktorú si vyberiete.

Pri výbere  hlavne sledujeme:

 • typ korčúľ (in-line, fitness, aggressive, … )
 • veľkosť a tvrdosť koliesok (78 mm, 80 mm, 82 mm, … )
 • veľkosť topánky
 • celkový pomer cena / kvalita
 • dĺžka rámu, materiál a ďalšie parametre

 

 

 

 • Fitness In-line korčule 

Tieto korčule patria medzi najrozšírenejšiu kategóriu kolieskových korčúľ v SR. Fitness In-line korčule sú vďaka celkovej konštrukcii predurčené pre kondičnú alebo rekreačnú jazdu. Sú dobre ovládateľné, majú pohodlnú a výborne vetranú topánku.

 

 • Aggressive In-line korčule

Tieto korčule využívajú predovšetkým vyznávači trikov a sú určené pre prekážkové jazdenie, jazdu v skate parkoch alebo pre street jazdu. Aggressive korčule sú dobre ovládateľné a obsahujú niekoľko bezpečnostných prvkov. Odolajú extrémnemu zaťaženiu pri rôznych skokoch, grandoch alebo slidoch. Väčšina ponúkaných aggressive korčúľ sú UFS kompatibilné, čo umožňuje kupovať diely aj od iných výrobcov.

 

 • Rýchlostné (pretekárske) kolieskové In-line korčule 

Športové výkonnostné kolieskové korčule sú určené pre preteky a intenzívny tréning. Sú konštruované na časté jazdenie a vyššiu záťaž. Rýchlostné In-line korčule majú veľakrát predĺžený rám, ktorý obsahuje až päť koliesok a je pripevnený na topánke s nízkym členkom. Hodí sa predovšetkým pre skúsených korčuliarov a profesionálov.

 • Slalomové In-line korčule

Tieto korčule sú väčšinou vybavené menšími kolieskami blízko pri sebe a sú ideálne pre všestrannú slalomovú jazdu medzi prekážkami. Slalomové in-line korčule sú určené skôr pre mierne pokročilých a pokročilých korčuliarov, ktorí budú jazdiť skôr po kvalitnejšom povrchu.

 • Detské kolieskové korčule

Veľkou výhodou pri niektorých druhoch detských korčúľ je nastaviteľná veľkosť (tzn. posúvacia špička, prípadne päta), ktorá umožňuje komfort a pohodlie začínajúceho malého korčuliara alebo korčuliarky. Dôležité je taktiež zvážiť intenzitu a spôsob jazdenia a podľa toho zvažovať ďalšie dôležité prvky ako sú použité materiály pre výrobu topánky (plast, textil), rám (hliník, kov, plast), typ ložisiek a veľkosť koliesok.

 

 ložiska

Veľkosť a tvrdosť koliesok

Kolieska sú jedným z najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje výkonnosť korčule.

Veľkosť koliesok

sa udáva v mm na bočnej strane kolieska, napr. 80/20, kde väčší údaj označuje priemer a menší hrúbku. Veľké kolieska (nad 76 mm) sú rýchlejšie, menšie kolieska (pod 76 mm) sú pomalšie, avšak stabilnejšie.

 

Všeobecne platí:

 • čím je koliesko väčšie, tým je jazda na korčuliach rýchlejšia, ale horšie ovládateľná
 • čím je koliesko menšie, tým je jazda na korčuliach pomalšia, ale lepšie ovládateľná

 Tvrdosť koliesok je meraná urometrom a pohybuje sa v rozmedzí od 0 (mäkké) do 100 (tvrdé). Kolieska sú väčšinou vyrobené z polyuretanu (PU) alebo plastického materiálu (PVC), ich tvrdosť môže byť rôzna. Tvrdosť koliesok sa označuje údajom A, napr. 80A. Tvrdé kolieska (nad 76A) sú rýchlejšie, ale menej pohodlné na nerovnom povrchu (horšie absorbujú nárazy).
Všeobecne platí:

 • nižšia tvrdosť koliesok spôsobuje menšiu citlivosť na terénne nerovnosti a nižšie prenášanie vibrácií, ale majú kratšiu životnosť
 • vyššia tvrdosť koliesok spôsobuje vyššiu citlivosť na terénne nerovnosti a vyššie prenášanie nerovností vibrácií, ale majú dlhšiu životnosť

 

out

 

Dĺžka rámu, materiál a ďalšie parametre

Rám je ďalšie kritérium, z ktorého môžete odvodiť štýl jazdy. Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kratší rám umožňuje jednoduchšiu ovládateľnosť. Kvalitu rámu môžete určiť podľa materiálu z ktorého je rám vyrobený, a to buď hliník alebo plast. Všeobecne sú hliníkové rámy oveľa pevnejšie a kvalitnejšie ako plastové a odolajú aj väčším nárazom.

Upevnenie rámu k topánke je ďalšia z vecí, na ktoré je nutné brať zreteľ. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou šróbov, čo je výhodné pri čistení. Pri lacnejších korčuliach je skelet ukotvený pomocou nitov a u tých najlacnejších typov je rám prilepený alebo vylisovaný ako súčasť topánky.

 

Leave a Reply