Olie (návod) Skateboarding

posted in: Šport | 0
Jazdec sa rozbehne, umiestni si správne chodidlá. Umiestnenie chodidiel je veľmi podstatné.. Pri iných trikoch než ollie je samozrejme poloha chodidiel na doske odlišná podľa triku.
Jazdec sa prikŕča. Ďalšia dôležitá vec je práca kolien. Štýl skákania ollie sa vyprofiloval do toho, že kolená jazdca sú od seba do „O“ a pri pohľade zhora presahujú von za chodidlá.
Jazdec sa vyršťuje telom, rukami, povoľuje prednú nohu a celou silou ale viac švihom než silovo, zdupne pätku skateboardu. Pred zdupnutím pätky pri vymrštení dochádza k tlaku chodidiel na dosku a až následne dôjde k zdupnutiu. Teno pohyb je celkom náročný na načasovanie a presnosť v koordinácii celého tela, ale hlavne nôh a chodidiel. Zdupnutie sa musí vykonať viac pohybom v kotníku než v celej nohe. V žiadnom prípade nie tvrdým chodidlom viac cez pätu.
Jazdec ťahá dosku prednou nohou využitím drapľavosti gripu dosky. Potiahne vonkajšiu časť chodidla po gripe smerom k prednému koncu dosky a vyrovná sk8 vo vzduchu. Veľmi náročné na koordináciu a cit v nohách. Zadné chodidlo pritiahne s minimálnym dotykom dosky. Pre veľké ollie – pritiahnite kolená až pod pazuchy.
Jazdec začne dopadávať. Po prekonaní prekážky môže zdupnúť dopad. Pri dopade stlmí náraz pohybom tela k zemi. Podstatné je nezľaknúť sa dopadu a zosúladiť pád skejtu a vystieranie nôh.
Jazdec sa teší, že preskočil a nabudúce sa robehne rýchlejšie. (Na začiatku je možné učiť sa ollie na mieste, ale čím skôr je potrebné učiť sa ho zajazdy.)
Zlozvyky získané zlým ollie sa ťažko odstraňujú. Pre ollie je treba získať „feeling“ a dostať ho do hlavy, že ho skočíte aj rozospatý o polnoci. Naučiť sa ho cez malé prekážky môžte od dvoch týždňov až po dva mesiace intenzívneho jazdenia. Na obrubník sa ho učte najprv zboku – tvárou k nemu a až potom priamo. Ak na to ešte nemáte, neriskujte zlozvyk, napr. ak dopadávate zadnou nohou vedľa skejtu. Nezabudnite, že nie je dobré odrážať sa, keď už takmer stojíte a stratili ste celú rýchlosť. Naučte sa rýchlo umiestniť chodidlá a skočiť zakiaľ máte rýchlosť. Na naučenie dopadov je dobré skákať ollie dole z nejakého obrubníka, ale zasa – neriskujte naučenie sa zlozvyku. Ďalšie variácie sú ollie dole schodmi, ale hlavne ollie na pozdĺžne prekážky – tvárou alebo chrbtom k obrubníku súbežnému so smerom jazdy. Tam treba potiahnuť prednú nohu mierne do strany a pri vyrovnaní skejtu v najvyššom bode sa zrovnať, aby dopad smeroval na pozdĺžnu prekážku.

Leave a Reply