Stayly bikrosu

posted in: Šport | 0
Bikros, známy pod skratkou BMX (Bicycle Moto-cross(X)), je forma cyklistiky na špeciálne navrhnutých bicykloch s malými kolesami. Bikros pochádza z konca 60. rokov minulého storočia, kedy v štáte Kalifornia – USA začali tínedžeri napodobňovať svojich motokrosových hrdinov s vlastnými bicyklami. Novovzniknutý šport si rýchlo získal svojich fanúšikov a začal sa rozvíjať i v Európe.
V súčasnosti tento šport zahŕňa viacero disciplín. Jednou z nich je priama napodobnenina motokrosu – dráhový bikros, ktorý predstavuje obdobne preteky na pieskovej hrbolatej dráhe. Na druhej strane existuje tzv. freestyle BMX, ktorý v sebe zahŕňa prevedenia rôznych trikov a akrobatických kúskov.
Dráhový bikros
Pretekári súťažia na dráhe s prekážkami podobne ako pri motokrose. Dráha má však hladší povrch a je dlhá 300-400 metrov. Preteky trvajú priemerne 25-45 sekúnd. Jazdí sa približne rýchlosťou 15-35 km/h v závislosti od podmienok na dráhe, zručnosti a vekovej kategórie pretekárov. Najmladšími sú deti od 5 do 16 rokov, juniori majú 17-18 rokov a poslednou kategóriou sú 19-ročný a starší. Naraz závodí vždy osem pretekárov.
Freestyle BMX
Freestyle obsahuje viacero disciplín, ktoré sa od seba líšia v štýle jazdy a teréne. Tieto disciplíny zahŕňajú: Flatland, Street, Dirt jump, Vert a Park.
– Flatland (rovinový freestyle)
Flatland je základom pre skoro každú ďalšiu formu freestyle jazdenia. Jazdí sa na rovnom povrchu. Cyklista za sprievodu hudby predvádza so svojim bicyklom tie najrôznejšie triky, pričom sa nesmie nohou dotknúť zeme. Jazda trvá 2 min 30s.
– Street (pouličný freestyle)
Street má svoj pôvod na ulici a spočíva v prekonávaní akýchkoľvek prekážok, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať „nezjazditeľné“. S uplatnením trikov sa prekonávajú rôzne schody, zábradlia, steny, múry, lavičky apod. Na súťažiach sa jazdia tri jazdy, ktoré trvajú 1:30 min.
– Dirt jump
Dirt jump priamo nadväzuje na dráhový bikros. Trať je pokrytá hlinou a skladá sa z jednej alebo viacerých naklonených plošín. Jazdec sa rozbehne, z jednej plošiny vyskočí do vzduchu, predvedie rôzne triky a dopadne na druhú. Na súťaži sa predvádzajú tri finálové skoky.
– Vert (U-rampa)
Názov Vert je odvodený od anglického slova vertical (kolmica). Jazdci predvádzajú rôzne triky vo vzduchu, ktoré robia nad kolmými stenami tzv. U-rampy. Triky sa dajú robiť i na jej hranách. Súťažné finále sa skladá z troch 1:30 min jázd.
– Park (skatepark)
I napriek tomu, že skateparky sa pôvodne stavali pre skateboardistov, rovnako dobre, ak nie dokonca lepšie, sa na nich jazdí aj na BMX-kách. Pri tomto štýle jazdenia sa dajú využiť všetky triky freestylových disciplín.
Pri všetkých freestyle disciplínach sa triky známkujú podľa ich obtiažnosti a spôsobu prevedenia. Maximálna horná hranica je 100 bodov.

Leave a Reply