Vodná fajka a jej účinky na zdravie

posted in: Iné | 1

predloha 2

Mnohý z vás sa stále pýtate či je zdravá alebo škodlivá. Väčšina ju porovnáva s cigaretami, ale to je veľká chyba. Na  cigaretách sa vytvára fyzická závislosť . Bez nej je človek nervózny a jeho schopnosť triezvo sa pozerať na vec sa stráca. I keď je pravda, že ženy sú omnoho schopnejšie prestať fajčiť, len tým ako povie: ,, Nefajčím.´´ Teraz k vodnej fajke. Jej závislosť je psychická. To znamená, že človek chce fajčiť, len pri určitých podmienkach. Napríklad pri stretnutí s kamarátmi, keď vás niekto naštve a chcete sa upokojiť alebo proste to, že ste na mieste kde obvykle fajčíte, tak si zapálite. Nič sa však nezmení na tom, že pri náhlom odcudzení vodnej fajky. Nenastanú žiadne fyzické nátlaky formou nervov a triašky.

 

Vodná fajka rovnako ako aj cigarety obsahuje nikotín. Lenže, oproti cigaretám neobsahuje nič viac a i to čo obsahuje sa napokon prefiltruje cez vodu. Avšak vodná fajka obsahuje toľko nikotínu, že jedno posedenie sa vyrovná jednej škatuľke cigariet. Dokonca, pri nepravidelnom fajčení môže nastať nikotínový šok. Prejavuje sa tým ako sa človek začne cítiť ťažší a ako by jeho problémy zmizli, smeje sa, prípadne ho bolí hlava, ale to sa pri pravidelnom dodržaní pitného režimu pri fajčení nemusí stať. Potom je tu zaľahnutie uší a aj zlá chôdza(ako pri opitosti).  Človek by zato pri fajčení mal dbať na silu tabaku, ktorá závisí od konkrétneho tabaku. Totiž, každý tabak má inú silu.

 

Mal by som aj spomenúť minerálne kamienky, ktoré sú na rozdiel od tabaku bez nikotínu a jej náplňou je len melasa. Z toho vyplýva, že nie sú vôbec škodlivé. Avšak, pri fajčení vodnej fajky začína viac búšiť srdce. Hoci vodná fajka neškodí na pľúca, ale veľmi dáva zaberať srdcu. Preto netreba preháňať s fajčením. Pri fajčení tabaku sa človek môže aj zbaviť závislosti na cigaretách, ale to nie je pravidlo. Ešte aj je to ako prevencia voči rakovine čriev. Nikotín totiž znižuje pravdepodobnosť výskytu tejto rakoviny.

 

Vodnú fajku by som absolútne neodporúčal človeku, ktorý má problém zo srdcom a astmou i keď sú prípady, keď vodná fajka s minerálnymi kamienkami prečistila dýchaciu sústavu(hlavne pri mäte). Taktiež odporúčam si dávať pozor a nepreháňať to lebo nikotínový šok je dosť nebezpečný. Pri veľkom nízkom tlaku pri dehydratácií, ktorú spôsobuje vám môže aj prasknúť cievka na mozgu, ale nemusí. Nemusíte sa, ale báť nikotínový šok nemusí nastať na 99%. Ide o to či viete odhadnúť svoju mieru.

 

Čo sa týka psychického stavu vodná fajka upokojuje myseľ. Človek má chvíľu pre seba a cvičí svoju trpezlivosť. Väčšinou pomáha sa zamyslieť nad svetom.

 

One Response

  1. Alternatívou pre tabak do vodnej fajky sú kamienky (steam stones) nájdete ich v e-shope na smokeshop.sk alebo v kamenných predajniach na Gessayovej 3 alebo na Klariskej 12 v BA

Leave a Reply