Obnovenie stratených súborov a ich mazanie na HDD

posted in: PC | 0

My computerMnoho z vás ani netuší, že  väčšina stratených súborov sa dá obnoviť. Je úplne či ich vymažete alebo naformátujete. Totiž samotný súbor je zapísaný natrvalo do disku. Údaje sa časom len prepisujú. Môžete si to predstaviť i tak, že si zoberiete ceruzku a začnete písať na papier. Potom to vygumujete. Stále to tam vidíte i keď už nie tak ako pred tým. Stále ste schopný napísať na papier ďalší text a rovnako to funguje i na hardisku. I samotné formátovanie disku vám nezaručí zmazaný disk. Ak chcete prečistiť disk na 99% formátujte ho 7x úplným formátovaním. Ak používate rýchli tak vám to zaberie omnoho častejšie formátovanie, ale stále to je len na 99%.  Ak máte záujem zmazať disk na 100% musíte použiť program zvaný HDD  low level format.  Tento program, ale funguje tým spôsobom, že HDD ktoré chcete vymazať musíte mať napojené externe. Totiž nemôžete formátovať disk, ktorý pracuje na tom aby sa sám formátoval. Keď vás, ale trápi strata údajov. Ako prvé si musíte ujasniť či údaje boli vkladané na fat/fat32/NTFS/ a potom si podľa toho nájsť program. Pretože, nie všetky súbory podporujú iné formáty.

Uvedieme si programy na formátovanie:

Program Obnovuje
Recovet to NTFS NTFS
Recover to FAT32 FAT32
Recovery Univerzálny
stellar phoenix data recovery Univerzálny

 

Pravdaže výhodnejšie programy sú tie, ktoré sú univerzálne. Tu ale odporúčam steller pretože je priehľadnejší a obnovuje jeden súbor raz. Zato recovery obnovuje všetko čo nájde. Lenže tu nastáva problém ak ste niekedy ten súbor niekam presunul, tak automaticky obnovíte ten čo bol v prvom priečinku i ten čo bol obnovený v tom ďalšom.

Chcem vám ešte odporučiť ak nainštalujete nový operačný systém a začínate na novom tak si ešte pred tým preformátujte počítač s format low level.

Leave a Reply