Letný slnovrat v čajovni

Letný slnovrat v čajovni

posted in: Iné | 0

862_1525_1339359115Chcel by som vás informovať o udalosti , ktorá sa konala od 20. do 22. Juna 2012. Udalosť organizovala Staromestská čajovňa v Nitre. Udalosť prebiehala na pešej zóny a priestoroch čajovni.  Akcia podľa môjho názoru bola veľmi pekná a mali by si podniky i mestá brať príklad. Totiž ľuďom chýba zábava a priestor na spomalenie a oddych. Udalosť sa delila na hlavný a sprievodný program. Ako prvým chcem začať s hlavným programom.

 

Hlavný program streda 20. Júna 2012

Filmový večer prebiehal veľmi dobre. Každému sa to veľmi páčilo, pretože boli veľmi zaujímavo natočené a občas boli aj vtipne scény na ktorých sa dosť ľudia aj zasmiali. Po každom odohratom filme sa viedla diskusia o samotnom filme s autormi a oni s radosťou opisovali i svoje zážitky z nich.

Stručne o filme

Dedičstvo Zaježovej

Opisuje starí život v tejto malej dedinke. Kde opisujú svoj príbehy starší občania obci.

Slamený Dom

Zaujímavý film o stavbe slameného domu, ktorý ukazuje ako sa tento dom stavia, ale aj ako si tam žili ľudia a ich zmýšľanie počas stavby.

O jednom platanovi

Film, ktorý poukazuje o výrube zelene v Bratislave. Hlavne popisuje ´´príbeh´´ jedného starého stromu, ktorého išla jedna firma vyrúbať.

Z diskusií…

Dedičstvo zaježovej

Autori priznali, s úsmevom na tvári, že sem tam sa im ťažko rozumelo pri rozhovore. Taktiež, nám povedali, že bolo viacej natočeného, ale muselo sa to zostrihať.  Problém bol, vraj aj v tom, že si niektoré babičky závideli a ohovárali.

Prečo vás napadlo natočiť tento film?

Lebo tam žijeme … susedia nás stále zastavujú a hovoria nám čo je nové. Vlastne si myslia, že ešte natáčame.

Slamený Dom

Bol postavený za jeden mesiac.

Platan

Strom o ktorom bol príbeh, dostával málo šancí na prežitie, ale aj tak sa mu podarilo žiť v Plantage. Pre tento film nahovoril Marek Ťapák. Dokonca, bol veľmi ochotný a spravil to zadarmo.. Autori sa nám aj priznali, že to bol ich prví film, ktorý natočili.

 

Interview

Konverzácia s Jankou a Vladimírom bola veľmi priateľská. Bolo vidieť, že sú to dobrý ľudia.

Čo vás viedlo k natáčaniu filmov?

Vnútorná potreba konať. Motiváciou bolo aj vypilovanie stromov a kríkov v Bratislave. Kde vlastne vznikol film Príbeh jedného Platana.  Potom najviac nás viedla kalamita v Tatrách.

Akú máte najzaujímavejšiu príhodu z natáčania?

Boli sme filmovať vtáčiky a keď už sme dofilmovali. Tak sme ešte sedeli pol hodinku na lesnom chodníčku. Zrazu bolo počuť fukot a lomos. Tak som zobral ešte kameru a zrazu sme zbadali medveďa, ktorý si tam chvíľu oňuchával a mrmral.

 

Kde všade boli vidieť vaše filmy?

Znovu zrodenie lesa bolo šírené aj v Nemecku. Potom chodíme po festivaloch, súkromných premietaniach a STV.

 

Ako vlastne fungujete? Píšete si scenár?

Vlado väčšinou natáča a Janka je skôr réžia. Scenár si nepíšeme, ale väčšinou Janka má v hlave nápad, ako to bude zhruba vyzerať. Lebo vlastne sa nedá, aby sa naplánovalo, že teraz príde ďateľ a vyďobne červíka.

 

Koľko filmov ste už natočili?

Bolo ich dokopy osem.

 

Hlavný program štvrtok 21. Júna 2012

O 15:00 sa malo odohrávať rozprávanie o sviatku slnovratu, ale toto dianie sa nekonalo. Namiesto toho sa púšťali tri ekologické filmy.  Taktiež večer o 20:00 sa mala konať bubnovačka so skupinou Spiral Jam Sessions, ale oni sa nedostavili akciu. Čajovňa, ale nezostala nečinná a predsa bubnovačku zorganizovala s návštevníkmi čajovne. Na tejto bubnovačke sa každému páčilo a veľmi sa zabávali. Najzaujímavejšie na tom celom bolo to, že sa hralo na rôznych nástrojoch ako napríklad bubon, gitara , fujara, fľašky a iné.

 

Hlavný program piatok 22. Júna 2012

O 15:00 sa konalo bylinkovanie, ktoré ľudí veľmi zaujímalo.  Bolo to o príprave prírodnej kozmetike.

Neskôr o 17:00 sa konalo čítanie o Svätojánskej noci, kde nám čítala Violy Haršániová z knihy Medzi zemou a nebom.  Čítala veľmi zaujímavo, pričom nám aj rozprávala svoje vlastné zážitky. Taktiež, priniesla nám ukázať svoje vlastné bylinky a mastičky. Pričom nám vysvetľovala na čo aj slúžia. Bolo to veľmi zaujímavé.

 

Sprievodný program

V sprievodný program trval vždy od 13:00 do 19:00 a bol počas celej akcií.

Ochutnávka čajov začínala od 13 hodiny a mohli ste si ju všimnúť pri studničke na pešej a obchodíkom akcent. Akcent si spravil malú výstavku čajovej keramiky. Pri tejto ochutnávke sa dalo stretnúť s milou pracovníčkou Kikou, ktorá vás veľmi milo obsluhovala a taktiež vysvetlila našu udalosť. Dalo sa tu ochutnať každý deň iný čaj. Stredu sa podával Šahi, vo štvrtok Ibištek a v piatok Tuareg.

Zaujímavosťou ochutnávky bolo, že sa ľudia veľmi vyhýbali ochutnávke a ľudia, ktorý boli oslovený väčšinou ignorovali alebo len povedali, že nemajú čas, ale našťastie sa tu našli aj tí rozumný, ktorý si na chvíľu sadli a vychutnali tieto vynikajúce čajíky. Našli sa dokonca aj taký ľudia čo boli veľmi spokojný z tejto akcie a priali by si aby trvala celé leto.

Perlička z ochutnávky

Jedna staršia pani, že je veľké fópa podávať osladený čaj. Paní asi netuší, že Šahi a tuareg sú čaje, ktoré sa podávajú výlučne sladené.

Ešte sa vyskytla jedna paní, ktorá tvrdila, že v bylinných čajoch sú drogy a preto si ich nedá.

 

Umenie za bránou sa konalo rovnakom čase ako ochutnávka čajov. Pri tomto stanovišti sa dalo zahlasovať za diela, ktoré boli vstavené vo štyroch vitrínach. Nachádzali sa tu obrazy, fotky ale aj ručné práce. Každý kto zahlasoval mohol vyhrať belgické pivá.

Interview

Priateľský a pohodoví   Rado Šenšel  .  Jeho motá sú ,,nič nie je dôležité, aby to nemohlo počkať´´, ,, odvážnym šťastie praje´´, ,, kto sa bojí nech do lesa nechodí´´. Vyštudoval ako záhradný architekt.  Chcel by byť všade, ale nedá sa to, lebo sa to nedá stihnúť. Taktiež, nám povedal , že väčšinou jazdí stopom.

Vytváram si malé ciele a tie si spĺňam.  Žiadne veľké plány nemám dopredu, lebo sa môže stať, že sa nestanú. Ešte aj sa dopredu na nič neteším, lebo tiež si myslím, že sa to potom nemusí stať.

Taktiež, nám povedal, že odmalička rád maľuje, ale nemá rád umenie, lebo je to niečo čo sa nedá definovať.  Maľuje len veci čo ho bavia a väčšinou sú to vraj negatívne veci, lebo sú v tom silnejšie pocity. Na maľbe sa mu ľúby to, že si môže spraviť čokoľvek, čo si predstavuje. Maľuje len vtedy, keď má chuť. Pri maľbe je veľmi dôležité mať múzu nám povedal.

Keď namaľuješ obraz tak ho dokončíš?

Vôbec nie. Stačí niekedy, len naznačiť cieľ.

Robí taktiež na facebookovej skupine F=ART . Sú to vlastne karikatúry, kde sú aj komixi. Túto prácu robím zadarmo lebo ma to baví.

Pri otázke čomu sa venuješ nám odpovedal, že všetkému. Sme sa ale ešte okrem maľovania dopátrali k tomu, že je inštruktorom snowboardingu, jazdí ešte na skate a lezie.

 

Ekosvet sa dial štvrtok a piatok od 14:00. Boli to aktivity a informácie na tému ekológia s Campanula OZ. Tu vám vlastne ponúkli bioprodukty a ukázali ako recyklovať.

Leave a Reply