Čo sú to hry na hrdinov alebo TRPG

posted in: 3 Time | 0

Od malička sme sa snažili byť hrdinami, tým že sme sa hrali na indiánov, policajtov a tak podobne. Dokonca nám to zostalo aj v dospelosti. Tým že čítame knihy, pozeráme filmy a hráme videohry.

Hry na hrdinov nám umožňujú sa týmito hrdinami stať. Bežný herný systém to nazýva RPG (roleplay game). V spoločenských hrách, využíva tiež názov TRPG (table roleplay game). Medzi známe TRPG patria Dungeon and Dragons (D&D), Warhammer a Dračí doupě.

U nás najpoužívanejšie TRPG je Dračí doupě, pretože ho vytvorili v Čechách v roku 1990 a už od toho obdobia

prešli mnohými úpravami a rozšíreniami. Aktuálna verzia ktorá sa hrá je Dračí doupě 2, pričom D&D ma poslednú verziu 5E.

Samotná hra využíva 3-5 hráčov, plus 1 ktorý je Sprievodca, taktiež je nazývaní Game master, pôvodný názov bol Pán jaskyne, kvôli ktorému sa stretnete so skratkou PJ. Vo verzií D&D sa stretávame s názvom Dungeon master (DM).

Hra začína tvorbou postavy. Na to slúži denník, ktorý vlastní hráč danej postavy, buď ako zošit alebo digitálny dokument, prípadne akékoľvek iné médium na zapisovanie. Do denníkov sa zapisujú informácie o postave a hráčovi. Čiže tam objavíte jeho pôvod, rasu, zdroje, výbavu a questy.

Ďalej hra pokračuje samotným dobrodružstvom, ktoré tvorí Sprievodca. Sprievodca opisuje hráčom kde sa nachádzajú a čo sa v ich okolí deje a dáva hráčom možnosť reagovať svojími akciami keď na nich príde rad. Poradie určuje Sprievodca väčšinou kockami, ktorých hodnotu určujú pravidlá daného TRPG. V praxi to znamená napríklad že sa objavia v lese, kde na nich útočia stvorenia určené Sprievodcom a hráči spoločnými silami riešia danú problematiku na základe ich okolia, počtu nepriateľov a schopností ich postáv.

Hlavným cieľom hry je prežiť dobrodružstvo postáv a zabaviť sa.

Leave a Reply